Patentbrīvo zāļu patēriņa dati par 2021. gadu liecina par pozitīvām tendencēm zāļu lietošanā

Patentbrīvo zāļu patēriņa dati par 2021. gadu liecina par pozitīvām tendencēm zāļu lietošanā

01.06.2022.
Aicinām iepazīties ar Zāļu valsts aģentūras apkopotajiem pagājušā gada zāļu patēriņa datiem, kas liecina, ka pērn ir palielinājies patentbrīvo zāļu patēriņš pēc realizācijas apgrozījuma, kas savukārt liecina par pozitīvu virzību uz racionālu zāļu lietošanu Latvijā.

Zāļu valsts aģentūras apkopotā zaļu patēriņa statistika liecina, ka 2021. gadā patentbrīvo jeb ģenērisko zāļu patēriņš bija 76% no Latvijā pārdoto zāļu iepakojumu skaita. Proti, trīs no četriem pārdotajiem zāļu iepakojumiem Latvijā pērn ir bijušas patentbrīvās zāles.

2021. gadā Latvijā patērēti aptuveni 35 miljoni patentbrīvo zāļu iepakojumu (76%) un nepilni 11 miljoni oriģinālo zāļu iepakojumu (23%). Pārējo zāļu patēriņu – pusmiljonu iepakojumu – veidoja homeopātiskās, augu izcelsmes un citas zāles (1%). 2020. gadā arī patentbrīvo zāļu patēriņš bija 76% no realizēto iepakojuma skaita. Savukārt 2019. gadā šo zāļu patēriņš bija 74% no realizēto iepakojuma skaita.
Patentbrīvās zāles pagājušajā gadā veidoja 46% no kopējā zāļu apgrozījuma eiro, 2020. gadā – 45%, savukārt 2019. gadā – 44% no kopējā zāļu apgrozījuma naudas izteiksmē (eiro).

LPMA skatījumā šie dati apliecina, ka gan Latvijas ārsti, gan pacienti atzīst patentbrīvās zāles par efektīvām un drošam zālēm, kam var uzticēties. Turklāt šāda pieeja sniedz iespēju ar mazāku naudas apjomu ārstēt lielāku pacientu skaitu un atbrīvo ierobežotos kompensācijas resursu jaunu un inovatīvu zāļu apmaksai.